Dr.Petr Fort je známým vědcem. V české republice je znám především z televizního pořadu    "Pod pokličkou". Kromě 20 knižních publikací tento vědec zveřejňuje svoje vědecko-populární články v několika polských odborných časopisech. Několik z nich se týkalo výrobků firmy Megabol, včetně Testosterolu, Biosterolu a Creatine Alkaline.
   
 

TESTOSTEROL

 Látky, obsažené v rostlinách jsou užitečné také pro sportovce

Suplementy, které obsahují některé byliny případně ještě lépe – extrakty z bylin, jsou užitečné a účinné, někdy dokonce překvapivým způsobem (často příznivě působí jinde a jinak než se dosud předpokládá).

Mezi zajímavé látky, přítomné v rostlinách (a ve stravě) patří FYTO-STEROLY.

Fytosteroly jsou rostlinnou obdobou lidských steroidů, protože mají pro steroidy typický skelet, vycházející z molekuly cholesterolu. Vyskytují se především v olejích ze semen olejnin a skořápkového ovoce (ořechy). Každý potravinový zdroj obsahuje několik druhů sterolů, zastoupených v jiném poměru. Nejznámějším sterolem je diosgenin (Dioscorea – Wild Yam).

Fytosteroly jsou chemickou stavbou mimořádně blízké lidským steroidům, ale podle mínění některých odborníků se v organismu člověka nemohou přeměnit na účinné steroidy. Domnívají se, že by snad mohly působit proti lidským steroidům. Teoreticky že by mohlo dojít k blokádě vzniku přirozených lidských steroidů, protože ty se „vydávají za steroidy“ a v důsledku zpětné vazby dojde k útlumu tvorby přirozených steroidů. Toto je jen neověřená teoretická úvaha, nic víc.

V původní stravě člověka byly (!) steroly běžnou záležitostí – nejčastěji se jednalo o beta-sitosterol a stigmasterol. Účinky jsou pozitivní, protože steroly snižují vstřebávání nadměrných množství cholesterolu ze stravy (z živočišných produktů). V současně stravě však fytosteroly kriticky chybějí, což se dává do spojitosti s patologicky zvýšenou hladinou cholesterolu. To je důvod snahy výrobců fortifikovat některé tuky (margaríny) fytosteroly nebo sterol-estery. Doporučený denní příjem sterolů je 800 mg (1300 mg sterol-esterů). Ve  stravě člověka civilizovaných zemí to bývá stěží polovina uvedeného množství!

V souvislosti s přirozeným obsahem sterolů ve stravě a jejich chemickými vlastnostmi (rozpustnost v tucích) by kulturisty mělo velmi zajímat, že nejméně fytosterolů konzumují lidé, kteří zásadním způsobem omezují příjem tuků!

Poměrně málo se lze setkat s popisem mnoha dalších druhů fytosterolů. Jedněmi z těch nejzajímavějších totiž jsou ekdysteroidy. Působí jako tonikum a mají „adaptogenní“ vlastnosti, to znamená že podporují schopnost zvládnout náročnou zátěž a stres. Jedním z  dobrých zdrojů je Leuzea šustivá (Leusea carthamoides) a možná ještě lepším zdrojem je všem kulturistům dobře známá bylina Tribulus terestris. Dalšími jsou korejský a americký žen-šen, sibiřský Eleuteroccus, brazilská Suma (Suma paniculata) a středoamerická Maca.

Popis účinků fytosterolů někdy vypadá spíše jako pohádka o zázračném omládnutí nebo o „nadsamci“. Do významné míry to však je realita, nicméně výsledný efekt se liší od člověka k člověku v závislosti na individualitě.

Fytosteroly působí v lidském organismu podobně jako lidské hormony – na buněčné membrány. Po požití se navážou na cholesterol. V současnosti se blížíme k důkazu, že existuje možnost přeměny fytosterolů na účinné prekursory testosteronu (pregnan – pregnenolon a androstan – androsteron) za přispění symbiotických bakterií tlustého střeva! Je tudíž dost dobře možné, že z výše uvedených prekursorů (prohormonů) organismus může vytvořit testosteron nebo jiné typy steroidních (nejenom pohlavních) hormonů. V důsledku toho existují obavy z možného pozitivního dopingového nálezu v případě konzumace extraktů některých bylin. Podle mých zkušeností však ani dlouhodobé podávání Tribulus terrestris u sportovců, podléhajících dopingovým kontrolám, k ničemu podobnému nevedlo.

Fytosteroly jsou stále středem pozornosti výzkumu, protože dost možná mají schopnost podporovat léčbu rakoviny, ekzémů, astmatu, lupenky, cukrovky a chronického únavového syndromu. Také je lze využít v prevenci hyperplasie prostaty. Fytosteroly jsou také účinným stimulantem imunity. Kromě toho byly úspěšně testovány u sportovců v období regenerace. Atraktivní jistě jsou výsledky studie, dosvědčující příznivý vliv sterolů na sexuální aktivitu. 

Mezi suplementy, které zatím nejsou dostatečně využívány, přestože podporují anabolismus a slouží k ochraně před nepříznivými vedlejšími vlivy specifické diety stejně jako před fyzickým přetížením, patří steroly.

 

Konzumace fytosterolů je pro sportovce, především pro kulturisty, kteří se tuku pod vlivem zastaralých výživových koncepcí stále ještě vyhýbají, mimořádně prospěšnou záležitostí.

Fytosteroly mohou být úspěšně kombinovány s řadou jiných látek. V případě Testosterolu jsou to extrakty z plodů růže šípkové a švestky. Plody obou těchto bylin obsahují řadu zdraví prospěšných látek, především účinné antioxidanty a rozpustnou vlákninu (inulin).

Inulin je chemicky polysacharid, pro člověka nestravitelný. Je však mimořádně důležitý pro dokonalou činnost tlustého střeva, v němž žijí symbiotické (přátelské) bakterie. Právě ony dost možná „umí“ přeměnit steroly za steroidy. V každém případě se jedná o nezbytnou součást stravy, které především ve stravě sportovců není dostatek.

Tím spíše lze považovat za přínosnou existenci produktu, využívajícího fytosteroly v kombinaci s výše popsanými účinnými látkami v podobě produktu nazvaného TESTOSTEROL firmy Megabol.

RNDr Petr Fort Ph.D.

 

FITOSTEROLY vedle Dr. Henryka Rozanskiego